Ez a játék olyan jó, hogy szinte irigykedve gondolunk rá, hogy nem magyar fejlesztés!
Kutna Hora a városát 1276-ban alapították. Ezüstöt fedeztek fel egy dombon Közép-Csehországban. A bányászok elözönlötték a vidéket és az álmos cseh völgyből a 14. századra virágzó bányaváros lett. Teljesen összecseng Selmecbánya és Körmöcbánya történetével, de ezt a darabot három cseh tervező alkotta meg: Ondřej Bystroň, Petr Čáslava és Pavel Jarosch. Mindhárman kezdők a BGG tanulsága szerint, a kiadott játékon viszont érezni, hogy nagyon sokat adtak bele. Az ötleteik frissek, sok olyasmi is bekerült a dobozba, amit máshol még nem láttunk. Ebben az esetben tehát a rutin hiánya inkább pozitívum.
A kiadó Czech Games Edition-t nem kell bemutatni. Ők nevelték ki Vladimír Suchý-t, de dolgoztak már együtt Simone Luciani-val is. Manapság - a rövidesen kiegészítőt kapó Arnak elveszett romjai - a legsikeresebb játékuk.
A játék története szerint egy-egy gazdag városi polgárcsalád fejét alakítjuk. Mindannyian különböző céhekben vagyunk érdekeltek és különféle épületek építésével gazdagíthatjuk a családunkat és járulhatunk hozzá a város felvirágoztatásához. A témából is nyilvánvaló: ez egy euró játék, a partit pontra játsszuk. Aki a legügyesebb városépítő, bányász és politikus; megnyeri a játékot.
Már a felütés is igazán tematikus. A játék egy teljesen csupasz domboldallal indul. Kezdetben semmi sincs a térképen, sem épületek, sem bányák. A hat céh: bányászok, hivatalnokok, mészárosok, csaplárok, építők és ötvösök. A játék zsenialitása, hogy semmilyen fizikai nyersanyagot nem kezel. Mindent, amit megtermelünk, pénzre kell váltani és abból lehet gazdálkodni. Na, de hogyan!? Két pakli kártya és egy speciális erre a célra létrehozott állvány, fogja szimulálni az árutőzsde működését. Kijelenthetjük: -kiválóan! Ha megépítünk egy termelő épületet megnő a kínálat, így az árak csökkennek, de a saját családunk termelése (és ezáltal a bevétel, amire szert tehetünk) nő. Ha bányát nyitunk vagy középületeket építünk, azzal lakosokat vonzunk a városba és a kereslet nő, és vele együtt az árak. A piac működését szimuláló egyszerű, de nagyszerű mechanizmus teszi különlegessé a játékot. A városépítő téma jól érzékelhető, de nem az teszi különleges darabbá a Kutna Hora-t.
A grafikai munkán is egy kisebb hadsereg dolgozott: Štěpán Drašťák, Dávid Jablonovský, Jakub Politzer és Milan Vavroň. Közülük Jakub Politzer és Milan Vavroň lehetnek az ismertebb nevek. Ők részt vettek a Czech Games Edition korábbi sikeres játékainak grafikai tervezésében is. Így például ott van a nevük az Arnak elveszett romjai vagy a Korokon át dobozán is. A dizájn nem megszokott. Kicsit sötétebb tónusú, de nagyon tetszetős. A tábla pedig úgy válik egyre élőbbé, színesebbé, ahogy benépesül a város. Az anyagminőségen sem spóroltak, szép részletgazdag alkatrészek teszik a számolgatós eurót átélhetőbbé. Érdekes, hogy a tábla nem hagyományosan kinyitható, hanem puzzle elemekből kell összeilleszteni. Hibának nem neveznénk, hamar meg lehet szokni.
A játékosinterakció euróhoz képest meglehetősen magas. Telkeket vásárolhatunk meg egymás elől és a beruházásainkkal dinamikusan alakítjuk a piacot, így a többiek bevételi lehetőségeit is, nem beszélve a költségekről. A szerencse szerepe alig érzékelhető a parti során. Az épületlapkákat meg kell keverni, és a bányák is véletlenszerű sorrendben kerülnek elő, de tudatos tervezéssel minden véletlenszerűséget ki lehet küszöbölni. Az újrajátszhatóságra nem lehet panaszunk. Főként mert elég sok lehetőség van a játékban a tanulásra. A szabályok nem bonyolultak, de az egymásra épülő részletek miatt több parti után fognak igazán kinyílni a tudatos tervezés lehetőségei. 3-4 fővel ideális, ketten nem olyan izgalmas árutőzsdét szimulálni. A játékidő két óra fölött van, de nem tűnik indokolatlanul hosszúnak, inkább az a fajta, amit még folytatna az ember, mikor a parti véget ér.
BGG-n eddig közel 900-an mondták el a véleményüket a szubjektív játékélményt illetően. 7,8 ponton áll. Nem elsöprő siker, de nem is rossz teljesítmény. Ahogy a pontszám is jelzi: nem hibátlan darab, és rendelkezik néhány megosztó fejlesztői döntéssel is. (Hibaként a Szent Barbara székesegyház játékmodul teszteletlenségét írjuk fel. Megosztó fejlesztői döntésként pedig az nevezhető meg, hogy a bányászat nem annyira hangsúlyos, mint várnánk.) Az összetettséget eddig 84 személy pontozta, 3,32-os komplexitásra jön ki az átlag. A valóságban sem több ennél. Az akcióválasztó mechanizmusa nagyon egyszerű, inkább az adminisztratív lépéseknél van lehetőség eltévedni a szabályban. Rendelkezik ellenben azzal a jó fajta mélységgel, ami nem csak a szabályok mennyisége, hanem a döntések súlya által nehezíti meg a játékot. Vagyis: könnyű megtanulni, de nehéz jól játszani. Az első játékot nyugodtan rá lehet szánni a felfedezésre: érdemesebb körülnézni a világában, kipróbálni a mechanizmusokat és csak a második partitól komolyan venni a győzelmi pontok gyűjtögetését. Összetettsége és stratégiai mélysége alapján „gémer” darabnak nevezhető. Az ára 20.000,- körül alakul. Itt szeretnénk emlékeztetni a kedves olvasókat, hogy egy társasjátékkal elsősorban szellemi terméket veszünk meg. Megítélésünk szerint a fejlesztők ötletei és a tesztelők kitartása megérdemli, hogy ebből nagydobozos kiadás lett ezen az áron.
Egyedi értékelési szempont a tesztjeinkben, hogy mennyire ösztönöz győzelemre egy játék!? A Kutna Hora esetében ez nem túl erős. Jól működik a késő középkori Marshall-kereszt. Érdekes dolgokat csinálhatunk, és ha nem sikerül a legtöbb győzelmi pontot begyűjteni, akkor is van kedvünk a következő partihoz.
Tekintsük át a mechanizmusokat! Akcióválasztás: Nos, ide nem terveztek a szerzők semmi különlegességet. Van hat lapunk, abból a körünkben kijátszhatunk kettőt-kettőt illetve egyet. (Minden forduló három körből áll, az első kettőben két akciót választhatunk, a harmadikban csak egyet.) A kijátszott lap megmondja, hogy milyen cselekvést hajthatunk végre és azt is, hogy melyikről mondunk le, mert a kártyák kétoldalasak. A hat lapunkon hat akcióból vannak párok feltüntetve (multiuse cards) és van egy joker. Van tehát egy kis hand management is: például, ha két alkalommal bányászunk, akkor már biztosan nem lesz nálunk a joker kártya. Események: a fentebb leírtak szerint, ha építkezünk nő a termelés és ezzel a kínálat, ha újabb lakosokat vonzunk a városba, nő a kereslet. De nem csak a gazdaság szereplői váltanak ki eseményeket. A játék második felében már aktívan politizálunk is. Tagokat juttatunk a városi tanácsba, akik mintegy lobbistaként működnek és győzelmi pont értéket fognak hozzárendelni az egyes fejlesztéseinkhez. Bevételek: Nagyon ötletes játéktechnikai megoldás, hogy a bevétel nem automatikus. Be kell szedni egy akcióval! A fent leírtak szerint: nyersanyagjelölők nincsenek, mindent ezüstben számolunk el. Négyzetrácsos tábla: Telkeket veszünk a városban és parcellákat az ezüstbányászathoz. A játék összetettsége nem bírt volna el egy komplexebb geometriájú térképet, jó így. Négyzetlapka lehelyezés: A megvett telkeinkre építkezhetünk is. A város önkormányzata pedig szigorú szabályokat hoz. A pontozásban is fontos szerepe lesz a szomszédságnak, de a terjeszkedési lehetőségeket is behatárolja, hogy hol épültek eddig házak. Progresszív körsorrend: Nem küzdünk a kezdeményezésért, az első forduló kezdőjátékosa lesz az utolsó a másodikban és így tovább. Hálásak vagyunk érte, hogy nem varrtak bele a játékba egy felesleges sávot, amire még figyelni kell. Változó játékosképességek: mindenki három céhben tag és csak ezeknek az épületeihez férhet hozzá. Már az az összeállítás is izgalmassá teszi a játékot, hogy kinek-kivel vannak közös érdekeltségei!? Változó felpakolás: Ez nem túl izgalmas: a mindenkori játékosszámhoz kell igazítani a set up-ot. Ugyanakkor logikus helyeken szűkíti, illetve tágítja a teret a játék. (Jó hogy figyeltek erre a szerzők!)
Az alkotók kiválóan mutatkoztak be ezzel a játékkal! Kiegészítőket nem várunk hozzá, így is kerek egésznek érződött, de szívesen kipróbáljuk majd a következő játékaikat is. A Szent Barbara székesegyház közös építése talán az egyetlen olyan játékmodul, ahol érződött a rutin hiánya és elbírt volna még némi tesztelő, fejlesztő munkát, hogy az ottani bónuszok is integránsabb részei lehessenek a játéknak. Ezt azonban könnyen megbocsájtottuk a friss, kiváló ötletek miatt. Hogy magyar nyelven lokalizálja-e a Gémklub? - Nem baj, ha igen!
BGG értékelésünk 10 pont! Az esseni újdonságok közül ez a játék adta a legkiválóbb játékélményt. Értjük, hogy miért nem repült az egekbe az átlaga a legnagyobb társasjátékos közösségi oldalon, bizonyos fejlesztői döntések elég markáns dizájneri preferenciákról tanúskodnak. Nálunk azonban sikeresen találkozott a szerzői elképzelés a játékosok elvárásaival. Nagyon jót játszottunk vele!
Hívjuk a kedves olvasókat, gyertek, beszélgessünk a játékról! Próbáltátok? Mást gondoltok? Írjátok meg nekünk! Köszönjük, ha véleményetekkel ötleteket adtok a szerkesztőségünknek! Jövő héten pedig az esseniek után egy magyar kiadói újdonságot mutatunk be!
A Dice & Decks nevében köszönjük Péternek, hogy megmutatta nekünk a Kutna Hora-t. Ezzel alapanyagot biztosított a cikk megírásához!