2023 roppant izgalmas év volt a társasjátékos világban. Ma egy a szokásosnál is szubjektívebb tartalommal jelentkezünk. Értékeljük az évet egyetlen adatközlő (a cikk szerzője) adatai alapján és néhány kategóriában győzteseket hirdetünk. Ezen kívül felsoroljuk azt a 10 címet - az idei megjelenésű játékok közül -, amit ajánlunk a kedves olvasók figyelmébe. Kezdjük!
A 2023. év partijait rögtön január 1-jén éjfél után kezdtük el, egy társasozó szilveszteri bulin. Mára a BG stats app-ban 375 partiig jutottunk. Ezzel túl is szárnyaltuk a kitűzött egy nap, egy parti célt. A lejegyzett partik mindegyike asztalon zajlott humán résztvevőkkel. (Számítógép ellen, szólóban és az on-line térben nem játszom. A szerk.) Idén 176 játékot sikerült asztalra tenni. Ezek közül sok az újdonság és jónéhányról született cikk a Dice and Decks oldalára. Egyesével nem emelünk ki senkit, de még itt az elején szeretnénk megköszönni, a sok-sok játékra hívást, tanítást, a játékos partnereinknek. Sokan, sok befektetett energiával segítették a tevékenységünket. Köszönet a játékostársaknak!
Előbb a kategóriák!
2023 legjobb játékélménye: Dűne, (GFN). Epikus csata volt hat résztvevővel hosszú órákon át. Szinte mindenki kezdőként ült le a játékhoz, de ez nem törte meg a flow-t. A küzdelem végül patthelyzettel ért véget. A szabályok szerint a győztes ebben az állásban az Űrliga és a szövetségese. A Dűne játék szűk keresztmetszete, hogy manapság nehéz hat embert találni, aki egy hatórás játékban szeretne háborús diplomáciát játszani. Idén ez kétszer is sikerült. Értékeljük a szerencsénket.

2023 kedvenc játéka: The Oracle of Delphi: Stefan Feld görög mitológiát feldolgozó játéka. Magas szinten tematikus, izgalmas, dobókockamenedzsment játék. A szerencsét, mint fűszert bátran használja, ugyanakkor valamilyen titok révén mégis jól kiegyenlített. Nem lehet csak szerencsével nyerni vagy veszíteni. Az Odüsszeia lapjain érezhetjük magunkat. A mechanizmusok szerelmeseinek is szívesen ajánljuk, mert kiválóan használja a pick up and deliver-t.

Kiváló játék, de többet vártunk: John Company és Clash of Cultures megosztva. Sajnos mindkettővel csak egy alkalommal sikerült játszani és az első parti alatt nem mutatták meg minden szépségüket. Gyakran tapasztaljuk, hogy egy-egy játékban el kell mélyedni, hogy igazán élvezni lehessen. Azt gondoljuk, hogy az említett két címre is igaz ez, akárcsak a Virtu-ra. 2024-ben újabb esélyt kapnak.


Az év csalódása: Planta Nubo. Igényes fejlesztői munka, még eredeti ötleteket is felvonultat, de a téma és a mechanizmusok közötti rés ellehetetlenítette a beleélést. A tévedés jogát fenntartva ajánlunk kedves olvasóinknak, hogy tegyenek vele próbát és alakítsák ki saját véleményüket, ha Uwe Rosenberg neve hívogatóan hat. A téma amiből nem sokat tapasztaltunk, maga is 2023 slágere: az emberiség igyekszik újjáépíteni a civilizációt egy majdnem végzetes kataklizma után.

Az év amerije: Akik követik a cikkeimet, tudják, hogy elsősorban euró játékokkal játszom, ezért különleges alkalom, ha egy-egy kiváló ameri szerepel a programban. A 2023-as év legizgalmasabb amerije a Firefly The Game volt. Egy újabb pick up and deliver-t használó játék. Aki nem látta a sorozatot, az is próbát tehet vele. Inkább egy generikus science fiction világra emlékeztet, nem feltétlenül a ’verzum jelenik meg előttünk. Egy dologra készüljünk fel, ha kipróbáljuk: 15 pakli kártyát (nem tévedés) kell kezelni!

Az év szerzője: nem nehéz kitalálni, Stefan Feld. Hamburg, Amsterdam, Rialto, Carpe Diem, Merlin, The Castles of Burgundy, La Isla. Nagyszerű játékélményeket köszönhetünk a mesternek, de nem minden arany, amihez hozzáér! A Forum Trajanum-ban például nem leltük meg, amit kerestünk.

Az év kedvenc témája: vikingek. A Pax Viking, a Karvi, a Reavers of Midgard és a Raiders of the North Sea is kiváló játékélménnyel ajándékozott meg minket. Az utóbbi leginkább kiegészítőivel együtt volt élvezetes.

Old but Gold kedvencünk 2023-ban: El Grande. Szabálytechnikailag vannak benne kevésbé áramvonalas megoldások, (három féle körsorrend), de a parti izgalma mindenért kárpótol. Az a játék, ami több különféle rétegben is izgalmas. Nem elég jó eurósként okosan játszani, jó amerisként diplomatikusan is kell! Máskülönben felhívjuk magunkra az ellenfeleink figyelmét és lesz nemulass! Erős a gyanúnk, hogy ez a darab már most bérelt helyet váltott ezen a listán 2024-re is!

Az év bombameglepetése: Gyűrűháború a kártyajáték. (Több cikkben leírtam már, hogy mennyire segíti nekem a beleélést, ha egy játékban van térkép és játéktábla. Ezért ettől a játéktól nem vártam sokat.) A népszerű szellemi terméken alapuló téma nem az egyedüli vonzereje a játéknak. A szerzők nagyon kreatívak voltak és alaposan letesztelték a játékot. Könnyen bele tudtuk élni magunkat a csatákba. Egyetlen hibája, hogy csak négy résztvevővel mutatja meg az igazi szépségét.

Ami kimaradt: Hegemony, lead your class to victory és Nucleum. Mindkettőt nagyon szerettük volna kipróbálni, de sajnos nem adódott rá lehetőség. 2024-ben viszont meg fogjuk találni az alkalmat!


Most pedig lássuk 2023 címeit, amit ajánlunk a tisztelt olvasók figyelmébe:
10.: The Castle of Burgundy Special edition: egy régi klasszikus új kiadása, gyönyörű komponensekkel. Még 2023-ban is megállta a helyét és felfért erre a listára az újdonságok közé!

9.: Apiary: intelligens méhek hoznak létre civilizációt a világűrben. Jamey Stegmeier játéka, Essenben jelent meg, eddig még nem mutattuk be részletes cikkben, de hamarosan érkezik a tesztünk. Ötletes, jól megszerkesztett munkáselhelyezős euro játék, ami kívánja a kiegészítőket. Más témával is el lehetne képzelni, de nagyon ötletes megoldás, hogy minden akcióval tapasztalatot gyűjtenek a munkásaink és egyre erősebbek lesznek.

8.: Pirates of Maracaibo: tesztünkben részletesen írtunk róla. Kalózok vagyunk, akik kellő mennyiségű kincset szeretnének rabolni ahhoz, hogy végre szögre akaszthassák a kardot és a Karib szigeteken egy békés villában pihentethessék a megmaradt végtagjaikat. Tematikus, izgalmas, jól érzékelhető rajta Alexander Pfister stílusa, de mégis újszerű.

7.: Darwin’s journey: Simone Luciani játéka, amiben újra távoli tájakra utazhatunk. Ezúttal nem a 13. században járunk Marco Polo nyomában. Csak a 19. századig utazunk vissza az időben és Darwin Galapagos-szigeteki kutatásait próbáljuk újraélni. Nem csak a történelmi kor a különbség. A Darwin jóval több teletőséget biztosít a haladásra, de egy parti alatt ez a játék sem mutat meg magából mindent.

6.: Sea Dragons: Luciani két játékkal került fel erre a listára, nem véletlenül! A Sea Dragons-ban megcsillogtatja, azt ami zseniális társasjátékszerzővé teszi. Alig van szabály a játékban, a BGG-n talán a 2-t sem éri el a komplexitás, de mégis nagyon élvezetes. Gémereknek és kezdő játékosoknak is nagyon jó választás lesz. Sárkányokkal igyekszünk kalózhajókat elsüllyeszteni, hogy visszaszerezzük a tengerek békéjét. Kíváncsian várjuk, hogy a Spiel des Jahres zsűrije felfigyel-e rá jövőre!?

5.: Evacuation: a lista hátsó traktusát a nagynevű szerzők uralják. Vladimir Suchý játéka. A téma, hogy egy összeomló világból egy másik bolygóra kell kimenekíteni a civilizációnkat. Erős euro mechanizmusok és inkább praktikus, mint látványos alkatrészkészlet jellemzi. Ritka az olyan 3 órás játék, amitől azzal az érzéssel áll fel az ember, hogy: - Most azonnal játsszunk még egyet, mert ki akarok próbálni egy másik fejlődési utat! Itt megvan!

4.: Cryptid: nem világújdonság, de idén kapott magyar megjelenést. Nagyon jó döntésnek tartjuk, hogy a Reflexshop elhozta. 3-5 fő vághat neki a kalandnak, amiben kriptozoológusok vagyunk. Azaz egymással versengve keresünk egy mondabeli szörnyet, de vigyázat! Mindannyian csak egy-egy információban lehetünk biztosak a lény élőhelyével kapcsolatban. Úgy kell a többiektől kérdezősködnünk, hogy előbb tudjuk meg a titkukat, mint ahogy a sajátunk felfedődik. Hazudni tilos! (Ötlet egy tematikus napra: a Cryptidben kinyomozzuk, hogy hol él a szörny, az Eldorádó legendája, Tűzokádók völgyében versenyt futunk az adott helyre, majd az Arnak elveszett romjaiban meg is küzdhetünk velük.)

3.: Oros: egy játék azoknak, akik valami különlegességet keresnek! Hegyeket teremthetünk a semmiből. A kezünk nyomán új táj jön létre. Még analógiát is nehéz volt találni hozzá! Talán leginkább Neil Gaiman Amerikai Istenek című regényére emlékeztet a gondolat, miszerint istenek küzdenek meg azért, hogy ki formálja a teremtett világ képét. A teljesen egyedi témát különleges, szintén egyedi mechanizmusokkal teszi még vonzóbbá. A kelleténél a cseppet jobban emlékeztetett PC-s játékra, de ezt megbocsájtottuk neki.

2.: 3 Ring Circus: Ez egy Fesztáv komplexitású tablóépítős játék, amiben cirkuszi társulatot kell verbuválnunk. Egyszerű, de okos megoldásokat terveztek bele a Devir kiadónál. Nem sajnálták belőle a szerencse fűszerét sem, de a játékosok ott érezhetik magukat a poros úton, miközben igyekeznek a következő városba eljutni egy sikeres bemutató reményében.

1.: Kutna Hora: the City of Silver. Településfejlesztés, kereslet-kínálat, árutőzsde, a későközépkori bányászélet izgalmai… Suttognak róla, hogy baj van a mögöttes matematikával és el lehet törni a játékot. Mi magunk eddig nem tapasztaltuk a mechanikai hibát. Helyette, minden alkalommal nagyon élveztük a játékot. Egyszerű, de nagyszerű ötlet a szerzőktől, hogy két pakli kártya és egy lyukkártyás mechanika segítségével a komplett árutőzsdét szimulálják az asztalon. Jövőre érkezik magyarul is!

Ezek voltak 2023-as esztendő említésre méltó játékai és újdonságai. Volt szerencsénk nagyon erős mezőnyből válogatni. Jövőre folytatjuk! Nektek mik voltak 2023 legjobb, vagy éppen legrosszabb játékai? Mi az, ami kimaradt és feltétlenül be szeretnétek pótolni jövőre? Hívjuk a kedves olvasókat, gyertek, beszélgessünk az idei évről! Köszönjük, ha véleményetekkel ötleteket adtok a szerkesztőségünknek! Jövő héten pedig 10 játék, amit várunk 2024-ben!